Založ si blog

Prečo ceny tak prudko rastú?

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto článku sa nejdem dopodrobna zaoberať infláciou, avšak začiatkom roku 2020 som o nej napísal celkom dobrý článok. Svetová ekonomika v kríze – Patrik Spišiak – Blog – Pravda

Samozrejme inflácia momentálne nie je spôsobená len tlačením peňazí, ale celým radom chybných politík nie len v EU, ale všade vo svete. Tak si ich poďme, teda zopakovať. Zameriame sa na EU, pretože iné regióny nás momentálne až tak nezaujímajú.

Určite veľký podiel má na tom chybná politika ECB. Tlačenie peňazí sa nikdy v histórií neskončilo šťastným koncom a nebude tomu inak ani teraz.

Ďalší problém, ktorý spôsobil rast cien je katastrofálna energetická politika EU. Aby štáty v roku 2020 mali problémy s takými základnými vecami, ako je dostatok elektrickej energie a fosílnych palív tak to chce úroveň neschopnosti, ktorá prekvapila aj mňa.

Naviac tu sú problémy s dodávaním tovarov a služieb.

Toto všetko sú dôvody prečo ceny prudko rástli(tlačenie peňazí je dôvod rastu cien nehnuteľností a akcií).

Ak to zhrnieme tak pokiaľ sa neprestane z tlačením peňazí a s katastrofálnou energetickou politikou tak nás nečaká nič iné iba ďalší prudký rast cien, rast ekonomickej nerovnosti a možno aj oveľa horšie problémy v budúcnosti.

V rokoch 2023/2024 dôjde takmer určite k poklesu cien nehnuteľností

11.03.2023

V mojom podcaste rozoberám, prečo je pokles cien nehnuteľností v blízkej budúcnosti takmer 100%ný. https://www.youtube.com/watch?v=KuPX3520xtA

Bublina s kryptomenami praská

28.05.2022

Dnešným článkom otvorím novú tému, ktorá bude mať 2 časti. V dnešnej časti si bližšie povieme, čo je to pyramídová hra(ponziho schéma), a pozrieme sa na kryptomenu squid game, perfektný príklad pyramídovej hry. V ďalšej časti sa pozrieme na kryptomenu terra(luna) a kryptomenu ape. V novembri som napísal článok o tom, že väčšina kryptomien je bublina, ktorá praskne, [...]

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

04.04.2022

Rast cien, ktorý posledné 2 roky prekvapil väčšinu ekonómov, sa dal očakávať. Čo mňa najviac zaráža je fakt, že takmer nikto z nich na túto hrozbu neupozorňoval a hlavne centrálne banky ju úplne ignorovali. Tie signály boli tak jasné, že prakticky od začiatku koronakrízy, keď ceny na čas klesli som neustále písal o tom, že hrozí ich prudký nárast. Tu je citát [...]

Poland Politics Law

Poľská vláda na opozíciu uplietla ruský bič

31.05.2023 18:04

V krajine, kde Putinova agresia proti Ukrajine ešte viac vyhrotila tradičné protiruské nálady, má novozriadená vyšetrovacia komisia skúmať, kto z domácich politikov podľahol vplyvu Moskvy.

Mikuláš Dzurinda, László Sólymos

Sólymos: Spájame sa s Dzurindom, lebo je v štáte chaos ako po Mečiarovi

31.05.2023 17:28

Spojenie považuje Sólymos za prirodzené aj z hľadiska hodnotového ukotvenia, uznáva však, že k nemu prišlo pomerne neskoro.

loď, Ukrajina, vojna, Jurij Olefirenko

Rusko údajne zničilo poslednú ukrajinskú vojenskú loď. Podľa Britov Moskva stráca iniciatívu

31.05.2023 17:25

Ruský rezort obrany však o zničení lode neposkytol dôkazy.

Jaroslav Naď, Demokrati

Na Ficovo odhalenie reaguje Naď aj prezídium. Je to klamstvo, polícia upozornila na dva hoaxy

31.05.2023 17:09

Skupinu, o ktorej hovoril Smer na tlačovke, mali vytvoriť ešte počas vlády Roberta Fica v roku 2018.

Patrik Spišiak

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 39319x
Priemerná čítanosť článkov: 2457x

Autor blogu

Kategórie