Založ si blog

Bublina s kryptomenami praská

Dnešným článkom otvorím novú tému, ktorá bude mať 2 časti. V dnešnej časti si bližšie povieme, čo je to pyramídová hra(ponziho schéma), a pozrieme sa na kryptomenu squid game, perfektný príklad pyramídovej hry. V ďalšej časti sa pozrieme na kryptomenu terra(luna) a kryptomenu ape.
V novembri som napísal článok o tom, že väčšina kryptomien je bublina, ktorá praskne, akonáhle sa zastaví prísun nových investorov (peňazí), a to sa presne deje (Väčšina kryptomien je bublina – Patrik Spišiak – Blog – Pravda). Najprv by sme si, ale mali definovať, čo to vlastne pyramídová hra je.
Pyramídová hra je schéma, kde, zisky sú podmienené prílivom ďalších účastníkov (peňazí), samotný produkt je väčšinou bezcenný alebo neudržateľný (BMG invest). Takže peniaze prúdia k tým, čo do danej schémy vstúpili medzi prvými. Akonáhle už nedokáže prilákať nové peniaze, tak celá schéma kolabuje. Preto máva často tvar pyramídy a od toho odvodený názov pyramídová hra.
Kryptomena squid game (naschvál nazvaná podľa seriálu), bola dobrou ukážkou toho, čo bude čakať väčšinu z vyše 10 000 aktívnych kryptomien v budúcnosti. Táto kryptomena bola spustená 20 októbra 2021 a za týždeň dosiahla trhovú hodnotu 6 miliárd USD. Už 1 novembra 2021 sa ľudia ktorí danú kryptomenu spustili rozhodli vybrať peniaze, ktoré do nej ľudia vložili a úplne tým danú kryptomenu položili.
A, ako je to možné? Veľmi jednoducho. Každá kryptomena má svojich tvorcov, ktorí držia veľkú časť mincí z danej kryptomeny. Napríklad zakladatelia bitcoinu držia cca 1 000 000 mincí z celkového počtu 21 000 000 (momentálne už je vyťažených vyše 19 000 000bitcoinov). A pri kryptomene squid game sa jej tvorcovia rozhodli nečakať a speňažili svoj podiel mincí hneď po jej spustení. Keďže kryptomeny neprodukujú žiadny produkt iba stoja elektrickú energiu, akonáhle prestanú rásť nastáva koniec prílevu nových investorov a nastáva ich kolaps. Tí, čo ich nepredajú ostanú s bezcennou digitálnou menou, ktorá stratila 99,99% svojej hodnoty.

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

04.04.2022

Rast cien, ktorý posledné 2 roky prekvapil väčšinu ekonómov, sa dal očakávať. Čo mňa najviac zaráža je fakt, že takmer nikto z nich na túto hrozbu neupozorňoval a hlavne centrálne banky ju úplne ignorovali. Tie signály boli tak jasné, že prakticky od začiatku koronakrízy, keď ceny na čas klesli som neustále písal o tom, že hrozí ich prudký nárast. Tu je citát [...]

Ako sa dostať zo súčasnej situácie neustáleho rastu cien?

02.04.2022

Nato, aby sme mohli pochopiť, čo konkrétne by nám mohlo pomôcť v dnešnej situácií si musíme jasne povedať, kedy dochádza k zvyšovaniu životnej úrovne. Odpoveď na to je veľmi jednoduchá. Dochádza k nej vtedy, pokiaľ príjmy rastú alebo prinajhoršom aspoň neklesajú a zároveň dochádza k poklesu cien. Kedy dochádza k poklesu cien? Prvým a hlavným predpokladom je [...]

Ceny budú rásť aj naďalej

28.12.2021

Rast cien v roku 2021 bol väčší než väčšina „odborníkov“ očakávala. V roku 2022 budú ceny rásť rovnakým tempom alebo ešte rýchlejšie ako doteraz. Dnes sa budem venovať dôvodom prečo ceny naďalej rastú. Najhlavnejší dôvod rastu cien sú nízke úrokové sadzby. Nízke úrokové sadzby spôsobujú, že sa do obehu neustále dostáva čoraz väčšie množstvo [...]

babiš

Česká polícia objasnila prípad náboja pre Babišovu manželku. Podozrivý je po smrti

03.02.2023 11:40

Polícia naznačila, že išlo o samovraždu. Monika Babišová dostala výhražný list s nábojom pred druhým kolom prezidentských volieb.

Branislav Zurian / NAKA /

Exšéfa NAKA Branislava Zuriana mala opäť obviniť inšpekcia

03.02.2023 11:15

Obvinenie má súvisieť s podozrením z vynášania z polície.

Jozef Brhel

Na NAKA vypovedali Brhel s Kaliňákom. Obvinení sú z podplácania

03.02.2023 10:52

Podnikateľ Jozef Brhel starší, považovaný za mecenáša Smeru, prišiel v piatok ráno na policajné prezídium. Po ňom aj Robert Kaliňák.

Mexiko /

Riaditeľ mexickej zoo zabíjal a predával ohrozené druhy zvierat

03.02.2023 10:38

Riaditeľ zoo dal údajne zabiť aj štyri ohrozené kamerunské kozy žijúce v zoo a mäso z nich podával na vianočnom večierku.

Patrik Spišiak

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 35135x
Priemerná čítanosť článkov: 2342x

Autor blogu

Kategórie