Založ si blog

Ako sa dostať zo súčasnej situácie neustáleho rastu cien?

Nato, aby sme mohli pochopiť, čo konkrétne by nám mohlo pomôcť v dnešnej situácií si musíme jasne povedať, kedy dochádza k zvyšovaniu životnej úrovne.

Odpoveď na to je veľmi jednoduchá. Dochádza k nej vtedy, pokiaľ príjmy rastú alebo prinajhoršom aspoň neklesajú a zároveň dochádza k poklesu cien.

Kedy dochádza k poklesu cien? Prvým a hlavným predpokladom je lacnejšia cena energií, pretože od toho sa potom odvodzuje vývoj ostatných cien. Nízka cena ropy, plynu a elektrickej energie(alebo ich ekvivalentných náhrad) spôsobuje, že skoro všetky ekonomické subjekty majú nižšie náklady, a teda môžu ponúkať svoje tovary a služby za nižšie ceny. Platí to takmer všade. U rôznych prepravcov, potravinárov, priemysle, stavebníctve, službách, maloobchodoch aj veľkoobchodoch atď. atď.

Ďalším impulzom na zníženie cien je zníženie spotreby. Pokiaľ by ľudia prestali kupovať napr. železné roxory, ktorých je momentálny nedostatok a tie by začali ostávať na skladoch, predajcovia by boli nútení znížiť ich cenu, aby ich predali. Najjednoduchšie riešenie, ako zatlačiť na zníženie spotreby je zvýšenie úrokových sadzieb. Tým pádom takmer všetci účastníci v ekonomike začnú menej míňať a viac šetriť (z dôvodu, že stúpnu úroky, a teda sa predražia úvery a zároveň sa viac oplatí peniaze si šporiť). Preto, vždy opakujem, že zvýšenie úrokových sadzieb je momentálne jedno z mála riešení na zastavenie rastu cien, ktoré máme k dispozícií. Špeciálne ak ceny energií neustále rastú.

Ešte je tu možnosť nižších platov, čo by taktiež znamenalo nižšiu spotrebu, ale zároveň aj drastické zníženie životnej úrovne pri rastúcich cenách. Tejto možnosti sa, ale momentálne netreba obávať, pretože platy najmä tie najmenšie (od minimálnej mzdy do priemeru) sú podhodnotené. Teda ich znižovanie nehrozí. A, ako vieme, že sú podhodnotené? Veľmi jednoducho. Pokiaľ stúpne minimálna mzda a nezamestnanosť u ľudí, čo ju poberajú sa takmer vôbec nezmení tak to znamená, že daný plat bol umelo podhodnotený. Existuje veľa dôvodov, prečo tomu tak je. Momentálne sa tým nejdeme zaoberať.

Takže, čo treba k zastaveniu rastu cien? Nuž presný opak toho, čo sa práve deje. Namiesto drahých energií potrebujeme lacné energie a namiesto nízkych úrokov, potrebujeme úroky vyššie.

V rokoch 2023/2024 dôjde takmer určite k poklesu cien nehnuteľností

11.03.2023

V mojom podcaste rozoberám, prečo je pokles cien nehnuteľností v blízkej budúcnosti takmer 100%ný. https://www.youtube.com/watch?v=KuPX3520xtA

Bublina s kryptomenami praská

28.05.2022

Dnešným článkom otvorím novú tému, ktorá bude mať 2 časti. V dnešnej časti si bližšie povieme, čo je to pyramídová hra(ponziho schéma), a pozrieme sa na kryptomenu squid game, perfektný príklad pyramídovej hry. V ďalšej časti sa pozrieme na kryptomenu terra(luna) a kryptomenu ape. V novembri som napísal článok o tom, že väčšina kryptomien je bublina, ktorá praskne, [...]

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

04.04.2022

Rast cien, ktorý posledné 2 roky prekvapil väčšinu ekonómov, sa dal očakávať. Čo mňa najviac zaráža je fakt, že takmer nikto z nich na túto hrozbu neupozorňoval a hlavne centrálne banky ju úplne ignorovali. Tie signály boli tak jasné, že prakticky od začiatku koronakrízy, keď ceny na čas klesli som neustále písal o tom, že hrozí ich prudký nárast. Tu je citát [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

Patrik Spišiak

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 38713x
Priemerná čítanosť článkov: 2420x

Autor blogu

Kategórie