Založ si blog

Skracovanie pracovného času

Téma skracovania pracovného času sa teraz pomerne výrazne uchytila vo verejnej debate. Keďže si, ale väčšina neuvedomuje, čo to presne znamená  tak teraz sa nato môžeme lepšie pozrieť.

Sú 2 návrhy, ako pracovný čas skrátiť. Prvý je 4 dňový pracovný týždeň, ten druhý je 5 dňový pracovný týždeň, ale zo 6h pracovným dňom. Obidva návrhy sú veľmi podobné, čo sa týka výsledných odpracovaných hodín do týždňa, takže na analýzu si vyberiem tú možnosť, ktorá viac vyhovuje väčšine, a to je 4 dňový pracovný týždeň, ale to isté platí aj pre druhú variantu.

Minimálna mzda tento rok je 623eur v hrubom, to znamená 3,58eura na hodinu pri odpracovaní 174h. Ak by sme zaviedli 4dňový pracovný týždeň, teda 4x8hodín, tak v prípade rovnakej minimálnej mzdy by pri odpracovaní 139h došlo k zvýšeniu hodinovej mzdy na 4,48.

Skrátenie pracovného času podľa týchto návrhov, teda znamená zvýšenie hodinovej mzdy. Zamestnanec, ktorý by po novom odpracoval 174h by nedostal 623eur, ale 780eur. Teda zamestnanci, ktorí odpracujú 4 dni v týždni nebudú mať nikdy rovnakú výplatu ako tí, čo odpracujú 5dní. Jediné, čo sa zmení je hodinová mzda.

Na záver dodám, že je to dobrý návrh, pretože cena práce je dlhodobo podhodnotená takže každý návrh, ktorý zvýši jej cenu pomôže aspoň trochu vyrovnať danú nerovnosť. V ďalšom blogu sa pozriem nato podľa čoho sa dá zistiť, že cena práce je podhodnotená. V minulých blogoch som o danom probléme viackrát písal, ale v tom ďalšom sa pokúsim danú tému maximálne zjednodušiť.

V rokoch 2023/2024 dôjde takmer určite k poklesu cien nehnuteľností

11.03.2023

V mojom podcaste rozoberám, prečo je pokles cien nehnuteľností v blízkej budúcnosti takmer 100%ný. https://www.youtube.com/watch?v=KuPX3520xtA

Bublina s kryptomenami praská

28.05.2022

Dnešným článkom otvorím novú tému, ktorá bude mať 2 časti. V dnešnej časti si bližšie povieme, čo je to pyramídová hra(ponziho schéma), a pozrieme sa na kryptomenu squid game, perfektný príklad pyramídovej hry. V ďalšej časti sa pozrieme na kryptomenu terra(luna) a kryptomenu ape. V novembri som napísal článok o tom, že väčšina kryptomien je bublina, ktorá praskne, [...]

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

04.04.2022

Rast cien, ktorý posledné 2 roky prekvapil väčšinu ekonómov, sa dal očakávať. Čo mňa najviac zaráža je fakt, že takmer nikto z nich na túto hrozbu neupozorňoval a hlavne centrálne banky ju úplne ignorovali. Tie signály boli tak jasné, že prakticky od začiatku koronakrízy, keď ceny na čas klesli som neustále písal o tom, že hrozí ich prudký nárast. Tu je citát [...]

Poland Politics Law

Poľská vláda na opozíciu uplietla ruský bič

31.05.2023 18:04

V krajine, kde Putinova agresia proti Ukrajine ešte viac vyhrotila tradičné protiruské nálady, má novozriadená vyšetrovacia komisia skúmať, kto z domácich politikov podľahol vplyvu Moskvy.

Mikuláš Dzurinda, László Sólymos

Sólymos: Spájame sa s Dzurindom, lebo je v štáte chaos ako po Mečiarovi

31.05.2023 17:28

Spojenie považuje Sólymos za prirodzené aj z hľadiska hodnotového ukotvenia, uznáva však, že k nemu prišlo pomerne neskoro.

loď, Ukrajina, vojna, Jurij Olefirenko

Rusko údajne zničilo poslednú ukrajinskú vojenskú loď. Podľa Britov Moskva stráca iniciatívu

31.05.2023 17:25

Ruský rezort obrany však o zničení lode neposkytol dôkazy.

Jaroslav Naď, Demokrati

Na Ficovo odhalenie reaguje Naď aj prezídium. Je to klamstvo, polícia upozornila na dva hoaxy

31.05.2023 17:09

Skupinu, o ktorej hovoril Smer na tlačovke, mali vytvoriť ešte počas vlády Roberta Fica v roku 2018.

Patrik Spišiak

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 39321x
Priemerná čítanosť článkov: 2458x

Autor blogu

Kategórie