Založ si blog

Skracovanie pracovného času

Téma skracovania pracovného času sa teraz pomerne výrazne uchytila vo verejnej debate. Keďže si, ale väčšina neuvedomuje, čo to presne znamená  tak teraz sa nato môžeme lepšie pozrieť.

Sú 2 návrhy, ako pracovný čas skrátiť. Prvý je 4 dňový pracovný týždeň, ten druhý je 5 dňový pracovný týždeň, ale zo 6h pracovným dňom. Obidva návrhy sú veľmi podobné, čo sa týka výsledných odpracovaných hodín do týždňa, takže na analýzu si vyberiem tú možnosť, ktorá viac vyhovuje väčšine, a to je 4 dňový pracovný týždeň, ale to isté platí aj pre druhú variantu.

Minimálna mzda tento rok je 623eur v hrubom, to znamená 3,58eura na hodinu pri odpracovaní 174h. Ak by sme zaviedli 4dňový pracovný týždeň, teda 4x8hodín, tak v prípade rovnakej minimálnej mzdy by pri odpracovaní 139h došlo k zvýšeniu hodinovej mzdy na 4,48.

Skrátenie pracovného času podľa týchto návrhov, teda znamená zvýšenie hodinovej mzdy. Zamestnanec, ktorý by po novom odpracoval 174h by nedostal 623eur, ale 780eur. Teda zamestnanci, ktorí odpracujú 4 dni v týždni nebudú mať nikdy rovnakú výplatu ako tí, čo odpracujú 5dní. Jediné, čo sa zmení je hodinová mzda.

Na záver dodám, že je to dobrý návrh, pretože cena práce je dlhodobo podhodnotená takže každý návrh, ktorý zvýši jej cenu pomôže aspoň trochu vyrovnať danú nerovnosť. V ďalšom blogu sa pozriem nato podľa čoho sa dá zistiť, že cena práce je podhodnotená. V minulých blogoch som o danom probléme viackrát písal, ale v tom ďalšom sa pokúsim danú tému maximálne zjednodušiť.

V rokoch 2023/2024 dôjde takmer určite k poklesu cien nehnuteľností

11.03.2023

V mojom podcaste rozoberám, prečo je pokles cien nehnuteľností v blízkej budúcnosti takmer 100%ný. https://www.youtube.com/watch?v=KuPX3520xtA

Bublina s kryptomenami praská

28.05.2022

Dnešným článkom otvorím novú tému, ktorá bude mať 2 časti. V dnešnej časti si bližšie povieme, čo je to pyramídová hra(ponziho schéma), a pozrieme sa na kryptomenu squid game, perfektný príklad pyramídovej hry. V ďalšej časti sa pozrieme na kryptomenu terra(luna) a kryptomenu ape. V novembri som napísal článok o tom, že väčšina kryptomien je bublina, ktorá praskne, [...]

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

04.04.2022

Rast cien, ktorý posledné 2 roky prekvapil väčšinu ekonómov, sa dal očakávať. Čo mňa najviac zaráža je fakt, že takmer nikto z nich na túto hrozbu neupozorňoval a hlavne centrálne banky ju úplne ignorovali. Tie signály boli tak jasné, že prakticky od začiatku koronakrízy, keď ceny na čas klesli som neustále písal o tom, že hrozí ich prudký nárast. Tu je citát [...]

pohoda, stan

Búrky na západnom Slovensku: Festival Pohoda pre extrémny lejak prerušili, vietor v Bratislave prekročil 100 km/h

12.07.2024 19:02, aktualizované: 20:35

Západným a severozápadným Slovenskom sa ženie silná búrka, nárazový vietor, lokálne sa vyskytujú aj krúpy.

Lučenec, kúpalisko

Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

12.07.2024 17:17

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku spadlo dopravné lietadlo bez cestujúcich, trojčlenná posádka zahynula

12.07.2024 15:49, aktualizované: 16:20

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.

Patrik Spišiak

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 45270x
Priemerná čítanosť článkov: 2829x

Autor blogu

Kategórie