Založ si blog

Zavedenie nepodmieneného základného príjmu sa ukazuje ako nevyhnutnosť

V ekonomike, ktorá je založená na dlhu a spotrebe sa ukazuje, že ďalšie dotovanie špecifických subjektov neprináša takmer žiadne výsledky. A ako aj môže? Zamyslime sa nad eurofondami. Koľko ľudí s platom do 10 000 eur ročne dostalo priamo nejaké peniaze z EU? Pravdepodobne len mizivé percento, a ak aj niekto s takýmto príjmom niečo dostal, tak to bola len veľmi malá suma v pár stovkách alebo tisícoch eur. Zatiaľ čo podnikatelia a inštitúcie dostali podporu od EU v oveľa väčšej miere, a rozhodne aj vo väčších sumách a tieto peniaze sa nikdy k bežným ľuďom nedostanú.

Je evidentné, že v prípade nárastu nezamestnanosti sa budú musieť prijať konkrétnejšie opatrenia ktoré budú mať dosah na všetky príjmové skupiny. Ide najmä o ľudí s nižšou výškou príjmu. A okrem zavedenia nepodmieneného základného príjmu, neexistuje efektívnejšia forma sociálnej pomoci.

Ako príklad uvediem poľnohospodárov o ktorých sa teraz dosť veľa hovorí. Garantujem vám, že ak každý dospelý občan na vidieku dostane 200 eur mesačne, tak to bude mať na rozvoj poľnohospodárstva oveľa väčší dosah ako akákoľvek dotácia pre pár vybraných jedincov na základe výmery pôdy.

Nepodmienený základný príjem je najefektívnejšia forma sociálnej pomoci

21.05.2020

Momentálne je slovenský sociálny systém jeden veľký chaos, v ktorom sa nikto nevyzná a môže mať až absurdné rozmery, keď rodina ktorá pracuje sa výškou príjmu vyrovná rodine ktorá nepracuje, ale využíva rôzne možnosti sociálneho systému. Nepodmienený základný príjem by všetku túto spomenutú nespravodlivosť nahradil jednou dávkou ktorá je pre všetkých, a nikto [...]

Svetová ekonomika v kríze

17.04.2020

Koronavírus zastihol našu aj svetovú ekonomiku v zlej kondícií. Táto zlá kondícia je spôsobená tým, že inštitúcie ktoré riadia ekonomickú aktivitu teda centrálne banky vo svete majú ako svoj hlavný cieľ dve veci infláciu a neustály rast spotreby. Problém je, že ani jeden z týchto cieľov nijako nepomáha reálnej ekonomike. Mnoho ekonómov verí, že recesia je [...]

Inflácia tichý zabijak životnej úrovne

29.12.2019

Na Slovensku sa každý rok dôchodok zvyšuje o dôchodcovskú infláciu. Teda o % aké sa v minulom roku zvýšili spotrebiteľské ceny. Ak ale za rovnaké obdobie teda jeden rok nedôjde k zvýšeniu mzdy u zamestnanca musí logicky, dôsledkom inflácie dôjsť k zníženiu jeho životnej úrovne. Tento efekt sa opakuje každý rok pokiaľ jeho mzda ostane nezmenená. Takže nie je to len [...]

La Scala, koronavírus

ONLINE: Po brazílskej hlave štátu má koronavírus aj bolívijská

10.07.2020 05:50, aktualizované: 06:41

K brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi sa s pozitívnym tesom na koronavírus pridala aj bolívijská prezidentka Jeanine Áňezová.

NATO, Severoatlantická aliancia

Štátni analytici: Slovenské vojenské jednotky pre NATO sú mizerné

09.07.2020 23:49

Ozbrojené sily Slovenskej republiky poskytujú NATO len 80 percent požadovaných jednotiek, aj to v podpriemernej kvalite, tvrdia analytici.

kollár

Kollár má výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, či konal za firmu

09.07.2020 19:00

Predseda parlamentu by mal potvrdiť, že sa vo firme BSSC vzdal konateľstva. V opačnom prípade mu hrozí pokuta.

pocasie-10-7-2020

Prichádza pekelné letné teplo, dokedy potrvá?

09.07.2020 18:00

Leto sa konečne prejaví aj vysokými tropickými teplotami. Dokedy bude trvať prílev teplého vzduchu a kedy ho vystrieda studený front?

Patrik Spišiak

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 12192x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie