Založ si blog

Je v súčasnej dobe politika zadlžovania nerozumná?

Mnoho ľudí, ktorí používajú zdravý rozum a sú proti zadlžovaniu si nevšimli, že doba sa zmenila a Slovensko má v súčatnosti menu Euro. To znamená, že naše ekonomické pôsobenie už nie je iba Slovensko, ale zasahuje všade, kde sa Euro používa. Čo to, teda pre bežného človeka znamená? Napríklad to, že nehrozí pokles cien, pretože ak by poklesli hneď by väčšinu tovaru a služieb vykúpili ľudia, firmy alebo inštitúcie z ostatných štátov, kde Euro používajú(v dôsledku toho, že väčšina európskej únie má viac peňazí, ako vy).

Potom tu máme európsku centrálnu banku (ECB), ktorá ovplyvňuje politiku všetkých štátov eurozóny. A v súčasnosti je jej hlavná politika držanie nízkych úrokov a tlačenie nových peňazí. To znamená, že množstvo tovarov a služieb je nezmenené, ale nakúpiť tieto tovary a služby sa bude snažiť čoraz väčší objem peňazí(čo zapríčiní zase len nárast cien). Čo je, ale ešte dôležitejšie je fakt, že pokiaľ sa k vám tieto nové peniaze nedostanú nakúpite si za svoje nezmenené príjmy menej ako v minulosti. Teda v súčasnom systéme tí, ktorí sa dostanú k novým peniazom za nízke úrokové sadzby získajú oproti ostatným veľkú výhodu.

Ľudia, ktorí sa snažia šporiť v dôsledku inflácie a takmer nulových úrokov časť peňazí stratia (časť hodnoty svojich peňazí). Teda pri súčasnej politike ECB sa viac oplatí požičiavať si za nízky úrok, ako šporiť. A neplatí to iba pre domácnosti a firmy, ale aj pre štáty. Napriek tomu, že to je presne naopak, ako vám hovorí zdravý rozum v súčasnej situácií sa inak postupovať nedá a treba sa prispôsobiť(aj Darwin tvrdil, že neprežijú najsilnejší, ale tí, ktorí sa dokážu lepšie prispôsobiť). Uvediem, aj konkrétny príklad. Sú dvaja mladí ľudia, ktorí zarábajú 800 eur v čistom a chcú si kúpiť byt. Dajme tomu, že je to veľké mesto ako Košice, B. Bystrica, Bratislava a byt tam stojí 100 000 eur(kvôli ľahším počtom). Prvý si zoberie úver a druhý si naň bude šporiť. Prvý má byt takmer okamžite a úrok 1%(dá sa vybaviť aj lepší úrok) na 30 rokov. Mesačná splátka vyjde cca 321eur(použil som kalkulačku ČSOB, 100 000eur na 30 rokov a úrok 0,99%). Dokopy, teda zaplatí 115 560eur. Takže pokiaľ si zoberie úver byt má takmer hneď a keďže úroky sú nízke spolu zaplatí len 115 560 eur(k tomu ešte nejaké poplatky, ale suma by nemala presiahnuť 120 000eur). Čo si, ale treba uvedomiť je fakt, že ceny nehnuteľností idú hore, a teda aj hodnota jeho bytu. Buďme konzervatívny a dajme tomu, že to je 3% ročne aj keď napr. v Bratislave a Košiciach to je viac. Teda za 30 rokov stúpne cena jeho bytu na 242 700 eur.

A teraz sa pozrieme na druhého borca, ktorý si v dnešnej dobe nízkych úrokov aj úrokových sadzieb pokúsi na byt našporiť. Odkladá si 321 eur mesačne rovnako ako splátka prvého človeka. Banky vám momentálne platia úrok 0,5% až 1%. Takže ak si bude pri úroku 1% odkladať 321 eur mesačne po 30 rokoch bude mať na účte aj s úrokmi približne 134 000eur, čo mu nebude stačiť na kúpu bytu, lebo ten bude o 30 rokov stáť 242 700 eur. Takže ten, čo si bude iba sporiť pri rovnakých príjmoch na daný byt nikdy nenasporí. To platí aj pre firmy a štáty. Preto ak sa držíte starého porekadla o 3 grošoch prerobíte, toto pravidlo platí iba v ekonomickom systéme zlatého štandardu a 100% bankových rezerv. V súčasnom systéme ten kto nemá dlh a šporí, stráca hodnotu svojho majetku aj svojich úspor. Preto ak si chcete v eurozóne udržať alebo zvýšiť životnú úroveň budete sa musieť zadlžiť bez ohľadu nato aký veľký je váš príjem. Alebo povedané inak v súčasnom systéme je úplne irelevantné aký je váš dlh pokiaľ je úroková sadzba okolo 1%. Samozrejme to neplatí pre spotrebné úvery kde, vás ročná miera nákladov nad 10% finančne zlikviduje.

Preto Slovensko musí v tomto inflačnom prostredí zvyšovať svoje zadlžovanie inak životná úroveň jeho zamestnancov, ale aj ostatných obyvateľov klesne a robí tak každý štát v únií. Peniaze si štát požičiava od súkromníkov, bánk alebo od rôznych inštitúcií v EU(počítajme tam aj peniaze z európskeho balíka).  Veľa ľudí proti tomu bude namietať, ale práve sme si vysvetlili, že v súčasnosti nemá iná ekonomická politika zmysel. Štáty sa zadlžia bez ohľadu, čo si o tom myslíte. Teraz ostáva jediná otázka, ako efektívne minúť dané miliardy.

Už musí byť jasné, že cielená pomoc od štátu je neefektívna, a to z jednoduchého dôvodu. Štát nedokáže efektívne určiť kto pomoc naozaj potrebuje. Preto sa mnohé štáty zamerali na plošnú pomoc, ako napríklad Rakúsko alebo USA(aj keď neustále cielene podporujú vybrané odvetvia, firmy a jednotlivcov). Lenže, aj plošná pomoc dokáže byť neefektívna, ako napríklad v USA, kde pomoc dostanú len ľudia, ktorí nemajú príjem, čo je nespravodlivé, pretože tí, ktorí pracujú môžu mať menší príjem než tí, čo ostali doma. Preto v súčasnej situácii je najefektívnejšie riešenie nepodmienený základný príjem. Ten rozdelí štátne peniaze medzi všetkých a nikto neostane ukrivdený a zároveň neukrivdí tým ktorí pracujú, pretože naň budú mať taktiež nárok. Ďalšou výhodou je fakt, že, dokáže do ekonomiky rýchlo presmerovať obrovské množstvo peňazí za nulovej korupcie(čo je momentálne veľký problém). A prečo chceme do ekonomiky presmerovať veľké množstvo peňazí? Pretože ak to nespraví Slovensko, spravia to ostatné štáty EU a tu na Slovensku aj keď nebudeme brať na dlh ďalšie peniaze ceny takmer všetkých tovarov a služieb pôjdu hore a určite viac ako o 2%(to je každému kto nakupuje tovary a služby jasné).

 

 

Na záver odpoveď na otázky, ktoré ma napadli

 

 

Je tento systém udržateľný?

Toto je veľmi dobrá otázka. Pravdepodobne nie, ale problém je ten, že nikto nevie kedy sa zrúti. Takže je nerozumné 10 rokov čakať s kúpou nehnuteľností alebo napríklad s výstavbou elektrárne v prípade štátu pri čakaní na krízu systému a pokles cien, ktoré ani nemusia prísť. Aj, keď je pravda, že banky už nemôžu dávať nižšie úrokové sadzby ako teraz, pretože pri 0% úrokovej sadzbe nemajú žiaden zisk. Napriek tomu spoliehať sa, že systém sa zaručene do 5 rokov zrúti je veľmi naivné a centrálne banky majú stále veľa možností, aby zabránili rastu úrokových sadzieb(treba si uvedomiť, že centrálne banky nie sú nezávislé a majú 100% podporu od svojich štátov a rovnako oni im poskytujú 100% podporu takže ak sa zrúti systém určite zbankrotuje aj viacero štátov, a preto spravia centrálne banky a, aj štáty maximum, aby tomu zabránili alebo to aspoň oddialili). Súčasný ekonomický systém nekrytých peňazí a nulových bankových rezerv, čo umožňuje stlačiť úrokové sadzby na dlhú dobu takmer k nule môže ešte pokojne vydržať ďalších 5,10 alebo aj 20 rokov, alebo sa môže zrútiť už tento rok.

Preto spoliehať sa na rýchly koniec systém je veľmi nebezpečná stratégia a oveľa efektívnejšie je naučiť sa v ňom fungovať pokiaľ trvá a, keď skončí tak sa bude treba zase naučiť fungovať v novom systéme.

 

Takže pokiaľ sa štát snaží mať vyrovnaný rozpočet nerobí dobre?

V súčasnom systéme nie, pretože ostatné štáty a ekonomické subjekty berú vo veľkom lacné peniaze a tým pádom, dvíhajú ceny všetkých tovarov a služieb nahor a štáty, firmy a domácnosti, ktoré sú zodpovedné nie len, že ostanú bez peňazí pretože, si nič nenašporia pri týchto sadzbách, ale budú ešte musieť nakupovať všetko drahšie.

Nepodmienený základný príjem z pohľadu ekonomickej teórie

10.10.2020

Už viac krát som spomínal nepodmienený základný príjem(ďalej len NZP), ako efektívnu formu sociálnej pomoci a zároveň taktiež aj formu mierneho zníženia ekonomickej nerovnosti. Pozrime sa teraz hlbšie na ekonomickú teóriu, aby sme mohli objektívnejšie zhodnotiť či existujú aj efektívnejšie formy sociálnej pomoci, ako napríklad potravinové balíčky. Ako funguje [...]

Viac argumentov na podporu nepodmieneného základného príjmu

03.08.2020

Minulý blog v ktorom som sa venoval NZP (nepodmienenému základnému príjmu) som až príliš zjednodušil čo spôsobilo pomerne veľa nejasností. Preto sa pokúsim viacero vecí lepšie vysvetliť. Zmeny, ktoré sa v ekonomike za posledné desiatky rokov udiali spôsobili, že časť ekonomiky najmä IT sektor, plus všetko čo funguje online/digitálne má príliš veľa výhod oproti [...]

Zavedenie nepodmieneného základného príjmu sa ukazuje ako nevyhnutnosť

30.06.2020

V ekonomike, ktorá je založená na dlhu a spotrebe sa ukazuje, že ďalšie dotovanie špecifických subjektov neprináša takmer žiadne výsledky. A ako aj môže? Zamyslime sa nad eurofondami. Koľko ľudí s platom do 10 000 eur ročne dostalo priamo nejaké peniaze z EU? Pravdepodobne len mizivé percento, a ak aj niekto s takýmto príjmom niečo dostal, tak to bola len veľmi [...]

Covid-19 / Koronavírus /

Pribudlo 81 úmrtí na covid, hospitalizácie presiahli hranicu 4-tisíc

01.03.2021 10:47

Proti covidu zaočkovali ďalších 1 480 osôb, celkovo na Slovensku dostalo vakcínu vyše 300-tisíc osôb.

Sputnik V, vakcína

Slováci majú letieť do Ruska pre vakcínu Sputnik V

01.03.2021 09:37

Ruská vakcína Sputnik V sa má čoskoro objaviť na Slovensku. Podľa zdrojov Pravdy premiér Igor Matovič pošle špeciál, aby priviezol z Ruska zásielku vakcín.

Irán / vlajka /

Irán odmietol neformálne stretnutie s USA s cieľom urovnať jadrový spor

01.03.2021 08:01

EÚ navrhla neformálne stretnutie medzi Iránom a USA vo februári, Biden s ním v zásade súhlasil.

Igor Matovič, prezidentský palác

NÁZOR: Uznesenie vlády písal koronavírus. Osobne

01.03.2021 07:15

Ak to, čo sa dostalo do rúk médiám ako uznesenie vlády, je konečný stav opatrení, tak je šanca, že si lockdown zopakujeme. Tentoraz skutočný.

Patrik Spišiak

Pracovník v strojárstve, ktorý je politicky aktívny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 19212x
Priemerná čítanosť článkov: 2402x

Autor blogu

Kategórie