Dnešným článkom otvorím novú tému, ktorá bude mať 2 časti. V dnešnej časti si bližšie povieme, čo je to pyramídová hra(ponziho schéma), a pozrieme sa na kryptomenu squid game, perfektný príklad pyramídovej hry. V ďalšej časti sa pozrieme na kryptomenu terra(luna) a kryptomenu ape.
V novembri som napísal článok o tom, že väčšina kryptomien je bublina, ktorá praskne, akonáhle sa zastaví prísun nových investorov (peňazí), a to sa presne deje (Väčšina kryptomien je bublina – Patrik Spišiak – Blog – Pravda). Najprv by sme si, ale mali definovať, čo to vlastne pyramídová hra je.
Pyramídová hra je schéma, kde, zisky sú podmienené prílivom ďalších účastníkov (peňazí), samotný produkt je väčšinou bezcenný alebo neudržateľný (BMG invest). Takže peniaze prúdia k tým, čo do danej schémy vstúpili medzi prvými. Akonáhle už nedokáže prilákať nové peniaze, tak celá schéma kolabuje. Preto máva často tvar pyramídy a od toho odvodený názov pyramídová hra.
Kryptomena squid game (naschvál nazvaná podľa seriálu), bola dobrou ukážkou toho, čo bude čakať väčšinu z vyše 10 000 aktívnych kryptomien v budúcnosti. Táto kryptomena bola spustená 20 októbra 2021 a za týždeň dosiahla trhovú hodnotu 6 miliárd USD. Už 1 novembra 2021 sa ľudia ktorí danú kryptomenu spustili rozhodli vybrať peniaze, ktoré do nej ľudia vložili a úplne tým danú kryptomenu položili.
A, ako je to možné? Veľmi jednoducho. Každá kryptomena má svojich tvorcov, ktorí držia veľkú časť mincí z danej kryptomeny. Napríklad zakladatelia bitcoinu držia cca 1 000 000 mincí z celkového počtu 21 000 000 (momentálne už je vyťažených vyše 19 000 000bitcoinov). A pri kryptomene squid game sa jej tvorcovia rozhodli nečakať a speňažili svoj podiel mincí hneď po jej spustení. Keďže kryptomeny neprodukujú žiadny produkt iba stoja elektrickú energiu, akonáhle prestanú rásť nastáva koniec prílevu nových investorov a nastáva ich kolaps. Tí, čo ich nepredajú ostanú s bezcennou digitálnou menou, ktorá stratila 99,99% svojej hodnoty.
Celá debata | RSS tejto debaty