Nepodmienený základný príjem je najefektívnejšia forma sociálnej pomoci

21. mája 2020, Patrik Spišiak, ekonomika politika

Momentálne je slovenský sociálny systém jeden veľký chaos, v ktorom sa nikto nevyzná a môže mať až absurdné rozmery, keď rodina ktorá pracuje sa výškou príjmu vyrovná rodine ktorá nepracuje, ale využíva rôzne možnosti sociálneho systému. Nepodmienený základný príjem by všetku túto spomenutú nespravodlivosť nahradil jednou dávkou ktorá je pre všetkých, a nikto ňou nie je zvýhodnený.

Pokiaľ niekto nepracuje, dostane iba nepodmienený základný príjem zatiaľ čo pracujúci človek by okrem svojej mzdy tiež dostal nepodmienený základný príjem. Tým pádom by sa jasne a spravodlivo oddelil pracujúci človek od nepracujúceho vo výške príjmu.

V súčasnosti ľudia na sociálnych dávkach pri sčítaní viacerých dávok zarábajú toľko, ako ten kto pracuje za minimálnu mzdu. Nemajú teda dôvod ísť pracovať pretože sa ich príjem nezvýši vôbec alebo len minimálne. Dôsledkom je potom neustála snaha vyhnúť sa zamestnaniu a zneužívať sociálny systém čo najdlhšie ako to je možné. Nepodmienený príjem by odstránil aj túto neochotu pracovať pretože by oň v prípade nájdenia práce neprišli a výrazne by to zvýšilo ich príjmy.

Samozrejme, že by to pomohlo aj dôchodcom, mladým ľuďom ktorý začínajú na horšie platených pozíciách, ženám na materskej a aj invalidom. Momentálne som na chvíľu pozeral v TV diskusiu o regionálnych rozdieloch a aj tento problém pomôže zmenšiť.

Výška tejto všeobecnej sociálnej dávky je na diskusiu, ale momentálne je najreálnejšia suma vo výške životného minima čo je 210,2 eur. Momentálne na Slovensku žije približne 4 400 000 obyvateľov nad 18 rokov ktorí by na nepodmienený základný príjem mali nárok čo predstavuje ročnú nákladovosť okolo 11,1 miliardy eur. Vyzerá to veľa, ale určite by došlo k veľkému stimulu ekonomiky, výrazne by sa zvýšili príjmy z daní a taktiež by sa výrazne zjednodušil sociálny systém. Na záver asi dodám, že zmyslom sociálnej pomoci nie je zisk inak sa to ani nedá nazvať sociálna pomoc.